Wędkowanie na Mazurach

Wędkowanie_na_Mazurach

 

Wędkowanie na Mazurach

Mazury to raj dla wędkarzy. A wędkowanie na Mazurach to doskonały sposób relaksu i oderwania się od miejskiej codzienności w bezpośrednim kontakcie z mazurską przyrodą. Jesienią być może nawet jeszcze piękniejszą niż latem.

 

Gdzie wędkować na Mazurach?

Łowienie ryb na Mazurach niejednemu kojarzy się słusznie z Mikołajkami – jeziora Tałty, Mikołajskie czy Śniardwy to akweny, gdzie połów ryb Mazury mogą uczynić prawdziwą przyjemnością. Właśnie tam, w Mikołajkach, nad jeziorem Tałty, wynajem apartamentów, oczywiście również dla wędkarzy, prowadzi Marina Nawigator. Wygoda i wyciszenie to coś, co w luksusowych apartamentach i drewnianych domkach znajdzie każdy entuzjasta jesiennego wypoczynku… z wędką w ręku.

Prawo do wędkowania na Mazurach

Gospodarstwo Rybackie Mikołajki dzierżawi około 4 tysięcy hektarów jezior. Do wędkowania udostępnione są jeziora: Orło, Ołów, Ryńskie, Tałty (to nad nim zlokalizowana jest Marina Nawigator), Tałtowisko, Jorzec, Płociczno, Zełwążek, Bełdany, Mikołajskie oraz kanały: Tałteński, Mioduński, Grunwaldzki i Szymoński. Sezon letni trwa tu od kwietnia do końca grudnia, a dla łowienia z łodzi od 1 czerwca do 30 października. Sezon zimowy – od stycznia do marca. Prawo do wędkowania na jeziorach należących do Gospodarstwa mają osoby posiadające kartę wędkarską oraz odpowiednią licencję-zezwolenie. W sezonie letnim można wykupić zezwolenia wędkarskie 1-,3-,4- i 14-dniowe, które kosztują odpowiednio 25, 70, 95 i 190 złotych. Zezwolenie wędkarskie miesięczne kosztuje 260, a zezwolenie wędkarskie na cały sezon – 380 złotych. W sezonie zimowym opłata z jeden dzień wynosi 25 złotych, a za cały sezon – 250 złotych. W listopadzie wolno wędkować tylko w soboty i w niedziele!

 

Kiedy wędkować na Mazurach?

Z lądu i pomostu można wędkować przez całą dobę, z łodzi od świtu do zmierzchu i to tylko od 1 czerwca do 31 października. Można łowić metodą gruntowo-spławikową i spinningową. Łowienie ryb zimą na Mazurach, metodą podlodową, może odbywać się w czasie od wystąpienia pokrywy lodowej do czasu jej zejścia, lecz nie później niż 31 marca.

 

Ryby pod ochroną na Mazurach

Obowiązują następujące wymiary ochronne ryb: do 15 cm dla okonia, wzdręgi i płoci, do 25 cm dla lina i miętusa, do 35 cm dla siei, do 40 cm dla bolenia, do 50 cm dla sandacza, szczupaka i węgorza i do 70 cm dla suma. Obowiązujące okresy ochronne to: dla miętusa od 1 grudnia do końca lutego, dla siei od 1 października do 31 grudnia, dla sandacza od 1 stycznia do 31 maja, dla suma od 1 listopada do 30 czerwca, dla szczupaka od 1 stycznia do 30 kwietnia i dla węgorza od 15 czerwca do 15 lipca.

 

Wynajem apartamentów na Mazurach

A wracając do ośrodka Marina Nawigator to prowadzi on nie tylko wynajem apartamentów. Na miejscu można wypożyczyć łódkę lub skorzystać z pomostów dla wędkarzy, a zimą ze stanowisk dla wędkarstwa podlodowego.