Marina Nawigator, Jora Wielka
Tło bannera

Atrakcje regionu

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Atrakcje regionu

Również poza mariną czeka na Państwa wiele atrakcji.

Wśród nich:

Turnieje rycerskie na zamku w Rynie

Zamek w Rynie powstał w XIV. wieku w miejscu drewnianej warowni, na rozkaz mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode. Zabytkowa budowla jest położona pomiędzy dwoma jeziorami Ryńskim i Ołowskim – jezioro Ołów stanowiło w przeszłości naturalną fosę. Zamek w 1853 roku przeszedł w ręce rejencji w Gąbinie, która przebudowała go na więzienie. Na szczęście pozostawiono wiele oryginalnych elementów budowli, jak np. wieżę z klatką schodową i sklepienia piwniczne. Obecnie obiekt jest otwarty dla gości w postaci centrum kongresowo-wypoczynkowego i znany jest w całej Polsce jako miejsce organizacji niezwykłych inscenizacji – turniejów rycerskich. Impreza odbywa się w sezonie wakacyjnym i co roku przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających.

Warto wspomnieć również o innej ciekawej budowli, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Jest to XIX-wieczny wiatrak holenderski, wybudowany w 1873 roku, służący pierwotnie do mielenia zboża. Mieści się on na malowniczym wzgórzu, nieopodal cmentarza. Cechą charakterystyczną wiatraków holenderskich jest to, iż ich dolna część pozostaje nieruchoma, gdy natomiast dach wraz ze śmigłami obraca się na łożyskach. Wiatrak zachwyca swoim kształtem i charakterem, z pewnością warto go zobaczyć będąc w okolicy. Ponieważ znajduje się on obecnie w rękach prywatnych, nie można niestety zwiedzać obiektu wewnątrz.

Więcej informacji o Rynie

Park Wodny “TROPIKANA” w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach

Park Wodny „Tropikana” to miejsce do wodnych szaleństw nie tylko dla dorosłych. Dzieci mogą zanurzyć się w wodzie w brodziku – woda ma tam temperaturę około 35-36⁰C – oprócz tego mogą skorzystać z wielu kolorowych atrakcji, bawić się w otoczeniu bajkowych figur, mają do dyspozycji nawet piaskownicę. Park Wodny to przede wszystkim basen sportowy, basen rekreacyjny z falą, basen z hydromasażem wodno-powietrznym, basen rzeka, basen szkolny, wanny jacuzzi, sauny, jaskinia solna, jaskinia-śnieżno-lodowa, tężnie solankowe, zjeżdżalnia „cebula”, zjeżdżalnia 3-torowa oraz siłownia. Park jest integralną częścią hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Wizyta w tym miejscu dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń.

W okresie letnim oprócz basenów można zrelaksować się na tarasie słonecznym z leżakami, a także spędzić czas aktywnie grając w siatkówkę plażową na jednym z dwóch przeznaczonych do tego celu boisk.

Więcej informacji o Parku Wodnym Tropikana

Zamek Biskupów Warmińskich w Reszlu

Gotycki zamek reszelski położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części zabytkowego miasta Reszel. Obiekt powstał w latach 1350-1401, był wielokrotnie oblegany i zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W latach 1503-1510 przebywał w nim Mikołaj Kopernik, który pełnił wówczas funkcję doradcy biskupa Łukasza Watzenrode. Podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519-1521 biskup warmiński bez walki przekazał zamek polskim wojskom. W XIX. wieku obiekt przeznaczono na więzienie. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja.

Osoby zwiedzające zamek mogą obejrzeć celę, w której więziono Barbarę Zdunk przed spaleniem jej na stosie – była to ostatnia osoba w Europie uśmiercona w ten okrutny sposób.

Więcej informacji o Zamku Biskupów Warmińskich w Reszlu

Osada Galindów w Iznocie

Obszar obejmujący brzegi Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierze Mrągowskie, okolice Węgorzewa i przekraczający na wschodzie rzekę Ełk, stanowił centrum tzw. kultury bogaczewskiej. Terytorium tej kultury, należy uznać za siedzibę aktywności życiowej plemienia Galindów.

Plemię Galindów zamieszkiwały okolice Iznoty od V do XIII w. p.n.e. Jest to obszar położony w centrum Puszczy Piskiej na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany, obejmujący około 20 ha. Tędy przebiegał historyczny szlak bursztynowy, do czego odwołuje się bursztynowa komnata dostępna na terenie obiektu. Jest ona zbiorem przepięknych wyrobów ilustrujących odległe czasy, kiedy ten materiał zastępował walutę.

Obecnie Galindia to kompleks obiektów (i atrakcji!) nawiązujących do życia dawnego plemienia – na jej terenie znajduje się grodzisko, w tym pieczary i lochy oraz zawiły labirynt. Na życzenie zwiedzających organizowane są biesiady, gdzie goście w kostiumach historycznych zabawiani są starodawnymi opowieściami. Posiłki również dostarczają wielu wrażeń – niesamowita mroczna atmosfera licznych podziemnych pieczar wyostrza zmysły wydobywając wyrafinowane smaki przygotowanych potraw. Można również skorzystać z wielu imprez, jak np. napadu Galindów.

Więcej informacji o Osadzie Galindów w Iznocie

Muzeum K.I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie

Leśniczówka Pranie jest bodajże najbardziej znaną leśniczówką w Polsce. Jej nazwa, jak wieść niesie, pochodzi od łąki, nad którą leży leśniczówka, która „prała” czyli osnuwała się mgłą. Prowadzi do niej wiele szlaków turystyczno-spacerowych, m. in. żółty szlak im. Karola Małłka (trasa Pranie – Karwica Mazurska PKP – Rezerwat Królewska Sosna – jezioro Mokre – Krutyń PTTK o długości ok. 20 km), czy też niebieski szlak im. K. I. Gałczyńskiego (trasa Pranie – Ruciane-Nida PKP o długości 10 km). Dla miłośników sportów wodnych przyjemnym udogodnieniem jest możliwość nieodpłatnego cumowania jachtów w pobliżu leśniczówki. Znajduje się ona w odległości ok. 29 km od naszej mariny.

Leśniczówka położona jest w Puszczy Piskiej, w niedalekiej odległości od jeziora Nidzkiego. Została wybudowana ok. 1880 roku, a K.I. Gałczyński pierwszy raz przyjechał do niej w lipcu 1950 roku. Obecnie działa w tym miejscu muzeum związane z życiem i twórczością poety.

W leśniczówce odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, w tym niezapomniane letnie koncerty, które potwierdzają, że muzyka jest najlepszym balsamem dla duszy.

Więcej informacji o leśniczówce Pranie

Barokowe Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Święta Lipka słynie głównie ze sławnego Sanktuarium Maryjnego, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie jezuici. Sanktuarium leży nad jeziorem Dejnowa, w odległości około 70 km na północny-wschód od Olsztyna i 6 km na wschód od Reszla. Jego początki sięgają XIV w., niestety nie zachowały się żadne zapiski dotyczące historii obiektu z tamtych czasów. Jest to miejsce kultu maryjnego, które co roku odwiedza ponad 100 tys. turystów, dlatego Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”.

Miejsce to jest rozpoznawalne również ze względu na bogate zdobnictwo. Wejście do sanktuarium ozdobione jest barokową bramą z XVIII wieku, a nieco dalej rysuje się robiąca wrażenie fasada kościoła zwieńczona  dwiema wysokimi wieżami, na których zawieszone są zegary z 1740 roku. Wnętrze imponuje bogactwem – duża część elementów jest złocona. Warto zwrócić uwagę na obraz zawieszony nad ołtarzem głównym. Jest to kopia wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej autorstwa Bartłomieja Pensy, którego oryginał wisi w kościele Santa Maria Maggiore w Rzymie. W miejscu, w którym rosła kiedyś święta lipa, pozostał pień drzewa ozdobiony srebrną figurką Matki Boskiej.

Pięknym przeżyciem dla każdego gościa będzie wzięcie udziału w koncercie organowym, niesamowite wrażenie robi muzyka wydobywająca się z wiekowego instrumentu. Są to barokowe organy z ruchomymi figurkami, które w 1721 roku wykonał J. Mesengel z Królewca.

Więcej informacji o Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Kolej wąskotorowa to atrakcja nie tylko dla wielbicieli kolei. Przejazd tym 100-letnim pojazdem to nieśpieszna, urzekająca podróż do świata historii Mazur i kolejnictwa. Trasa o długości ok. 30 km prowadzi z Ełku do Sypitek i z powrotem. Podczas przejazdu istnieje możliwość zwiedzania Muzeum Kolejnictwa, Skansenu Pszczelarskiego oraz pracowni rzeźby Stowarzyszenia ESTiAN w Ełku.

Kolej została wybudowana w latach 1910-1917, a współcześnie doceniono jej znaczenie uznając za cenny zabytek kultury technicznej. Ełcka Kolej Wąskotorowa została wpisana do rejestru zabytków w 1992 roku pod numerem A-3194.

Więcej informacji o Ełckiej Kolei Wąskotorowej

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Na terenie Puszczy Piskiej, 15 km od naszej lokalizacji, znajduje się przepiękny Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Celem Parku jest zaznajomienie jak największej ilości osób z cennymi gatunkami dzikich zwierząt – są to głównie gatunki rodzime, niektóre z nich zagrożone wyginięciem. Dzięki doskonałej lokalizacji, zbliżonej do warunków naturalnych, Park umożliwia rozmnażanie i codzienne bytowanie tych niezwykłych stworzeń. Mimo obszerności terenu w łatwy sposób można nawiązać kontakt z lokatorami Parku, ponieważ do niektórych wybiegów można wejść i pokarmić lub pogłaskać zaprzyjaźnione zwierzę. Wizytę w Parku uzupełnia ciekawy i wyczerpujący komentarz przewodnika, który opowie o sposobie życia poszczególnych gatunków, a także zapozna ze sposobami ochrony gatunków ginących.

Ponieważ patronem Parku jest znany przyrodnik Benedykt Dybowski, który w swoim życiu doświadczył zesłania na Syberię – w związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu.

Więcej informacji o Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie

Góra Czterech Wiatrów to wzniesienie na półwyspie Czterech Wiatrów o wysokości 182,5 m n.p.m. Bogata konfiguracja terenu, jak i bezpośrednie położenie nad jeziorem Czos, stanowi o możliwości uprawiania sportu i rekreacji zarówno zimą, jak i latem. Miejsce to znane jest głównie z tras narciarskich – obejmuje 6 tras zjazdowych o ogólnej długości ok. 1800 m. Ośrodek Narciarski G4W powstał pod koniec 2004 r. i już dwa lata później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na „Najlepszy Produkt i Usługę Warmii i Mazur”. Na szczycie góry znajduje się schronisko, w którym można odpocząć, rozgrzać się i dobrze zjeść. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt narciarski, a także potrenować zjazdy wraz z instruktorem z licencjonowanej szkoły narciarskiej.

Góra Czterech Wiatrów zachwyca również latem, z punktu widokowego na szczycie roztacza się przepiękna panorama Mrągowa i okolic. Z Mrągowa do półwyspu Czterech Wiatrów można się dostać promem, co stanowi dodatkowy atut odwiedzenia tego miejsca w sezonie letnim.

Więcej informacji o Górze Czterech Wiatrów

Spływy kajakowe na szlaku Krutyni

W piękny słoneczny dzień nie ma nic przyjemniejszego jak bliski kontakt z naturą, którego można doświadczyć podczas spływów kajakowych. Szlak Krutyni to niezapomniana wycieczka w tereny nieskażone cywilizacją, sam szlak o długości prawie 100 km jest jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w Polsce. Państwo sami, w zależności od możliwości i uczestników, mogą wybrać długość odcinka szlaku do przepłynięcia. Urozmaicona trasa prowadzi przez rzeki (miejscami wąskie) oraz jeziora. Największą popularnością cieszy się szlak Sorkwity – Ruciane Nida, który ciągnie się od Jeziora Lampackiego aż do Jeziora Nidzkiego.

Więcej informacji o szlaku Krutyni

Piknik Country i Mazurskie Noce Kabaretowe w Mrągowie

Mrągowo to miasto dla ludzi aktywnych, można w nim znaleźć atrakcje latem i zimą. Największym wydarzeniem jest międzynarodowy festiwal Piknik Country, na który zjeżdża corocznie około 150 tys. turystów. Jest on organizowany w sam środek lata – zwykle na przełomie lipca i sierpnia. Ta trzydniowa impreza to niezwykłe przeżycie i okazja do posłuchania na żywo wielu popularnych, a także mniej znanych artystów. Wieloletnią tradycją, a zarazem nieodłącznym elementem festiwalu jest organizowana w mieście Parada Country. Mrągowo zostaje wówczas przejęte przez harleyowców, motocyklistów i innych wielbicieli jednośladów. Nie brakuje również zabytkowych aut oraz wielkich trucków.

Kolejnym wydarzeniem zachęcającym do odwiedzenia tego miejsca jest Mazurska Noc Kabaretowa. Co roku w mrągowskim amfiteatrze gromadzi się komplet publiczności, aby podziwiać popisy najlepszych polskich grup kabaretowych oraz wykonawców muzyki rozrywkowej. Impreza ta czyni z Mazur letnią stolicę dobrego humoru.

Więcej informacji o imprezach w Mrągowie

Pole golfowe w Talkach

Talki to malownicza mazurska wieś, zamieszkiwana na stałe przez około 200 mieszkańców, z których większość zajmuje się rolnictwem. Jest ona położona w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w gminie Wydminy, 25 km od Giżycka. Wieś Talki wyróżnia się przepięknym zielonym krajobrazem, na który składają się lasy, morenowe wzgórzami i jeziora (Jezioro Pamerek, Jezioro Osiołek, Jezioro Talki Małe, Jezioro Talki Wielkie).

Coraz większą popularność zdobywa pole golfowe, które jak magnes przyciąga turystów pragnących czynnie uprawiać sport. Dużą zaletą z punktu widzenia gości jest fakt, iż pole jest powszechnie dostępne, co oznacza, że przy wstępie nie są wymagane karty członkowskie. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych grą w golfa pozostają: Driving Range (teren do treningu długich i średnich uderzeń), Pitch & Putt (9-cio dołkowe pole golfowe Par 27) oraz Minigolf z 18 dołkami do gry.

Piękne położenie i klimat powodują, że goście odwiedzający to miejsce chcą do niego szybko powrócić.

Więcej informacji o wsi Talki

Pakiety Pakiety pobytowe i oferty

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij