Marina Nawigator, Jora Wielka
Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją
  1. Startseite
  2. Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją

Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją

Ankunftsdatum
Datum der Abreise

Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją

02 März 2020

Będąc na Mazurach oraz interesując się żeglarstwem, nie sposób nie poznać chociaż kilku szant. Te żeglarskie piosenki są tu wręcz wszechobecne: można nauczyć się ich zarówno od innych miłośników sportu wodnego, jak również podczas biesiad w tawernach czy w czasie koncertów.

Historia szant

Historia piosenek, śpiewanych przy wiosłach i żaglach, sięga pewnie pierwszych łodzi, na których ludzie wspólnie podróżowali i pracowali. Jednak za początki „prawdziwych” szant uważa się XV lub XVI wiek, kiedy statków zaczęło przybywać. Rozkwit żeglugi w XVII wieku to także prawdziwym boom na szanty na świecie. W Polsce, choć bez wątpienia były znane wcześniej, moda na nie pojawiła się dopiero w latach 80. XX wieku.

Historia szant nierozerwalnie wiąże się z żeglarstwem oraz mozolną, ciężką pracą marynarzy na statkach. Aby wspólnie wykonywane przez nich czynności miały odpowiedni rytm i szybkość, śpiewali oni pieśni, nadające odpowiedniego taktu każdemu manewrowi. Istniała nawet posada szantymena, czyli tego spośród żeglarzy, który narzucał innym piosenkę, koordynując ich pracę. Był jedną z najbardziej cenionych osób na pokładzie, gdyż to on musiał znać każdą pracę, jej odpowiednie tempo i potrafić zachęcić ludzi do pracy. Ze względu właśnie na ten niezwykły charakter pieśni, dopasowanych do poszczególnych czynności, wyróżnić możemy na przykład szanty kabestanowe, pompowe czy refowe.

Szanty dzisiaj

W ciągu wielu wieków historii, podczas gdy praca marynarzy powoli się zmieniała i była upraszczana, szanty z obowiązkowego repertuaru na pokładzie przerodziły się w piosenki o typowo marynistycznym charakterze. Taka ewolucja zauważalna jest szczególnie w Polsce, gdzie podboje morskie nigdy nie zaistniały, a tradycja nie była zbyt bogata. Kiedy więc w drugiej połowie XX wieku nastąpił rozkwit szant, objęły one wszystkie piosenki, związane z żeglugą, czy to morską, czy lądową, służące nie tyle pracy, co przede wszystkim rozrywce. Ten wyjątkowy folklor, wynikający z wielowiekowej, światowej tradycji, przetrwał do dziś. Miłośnicy żeglugi wręcz uwielbiają śpiewać przy ognisku i gitarze, w czasie postoju między kolejnymi rejsami, ale także w tawernie przy piwie czy podczas rokrocznych festiwali. A tych w Polsce nie brakuje i to nie tylko na Mazurach. A my zapraszamy na wspólne, wiosenne i letnie śpiewanie w Marinie Nawigator!

Jora Wielka 55
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
Siehe auf der Karte
Rundschreiben

Abonnieren Sie unseren Newsletter und bleiben Sie über unsere Aktionen und Sonderangebote auf dem Laufenden.

 

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen