Marina Nawigator, Jora Wielka
Wędkowanie zimą na Mazurach
  1. Home
  2. Winter angling in Mazury

Winter angling in Mazury

Arrival date
Date of departure

Wędkowanie zimą na Mazurach

18 May 2019

Mazury to prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa. W sezonie letnim Mikołajki, Ruciane Nida, Pisz i inne mazurskie miejscowości przyciągają wielu wędkarzy. Warto jednak wiedzieć, że Wielkie Jeziora Mazurskie stanowią doskonałe warunki do wędkarstwa także zimą. Jest to jeden z najzimniejszych regionów Polski, dlatego lód najczęściej pojawia się już w połowie grudnia i często utrzymuje się nawet do końca… kwietnia. To stwarza idealne warunki do wędkarstwa podlodowego.

Gdzie na ryby?

Ulubioną bazą wypadową wielu wędkarzy są Mikołajki. Udane połowy gwarantują m.in. łowiska na jeziorze Tałty, Mikołajskim oraz Śniardwy. Miłośników wędkarstwa podlodowego przyciąga również Jezioro Roś w Piszu, Jezioro Nidzkie, Orłów, Orło, Ryńskie, Bełdany, Jorzec, Płociczno. Wędkarzy można spotkań na kanale Tałteńskim, Grunwaldzkim, Szymońskim czy Mioduńskim.

Zimą można wybrać się m.in. na połowy okoni, szczupaków, sandaczy, leszczy oraz płoci. Najbezpieczniejsze są wyprawy z przewodnikami. Taką ofertę znajdziemy w wielu obiektach noclegowych na Mazurach – m.in. w Marina Nawigator (ośrodek oferuje nie tylko czarter jachtów i komfortowe apartamenty, ale także możliwość wypożyczenia sprzętu do wędkarstwa podlodowego).

Wędkarze muszą posiadać ważną kartę wędkarską i odpowiednią licencję (zezwolenie na połów). Metodą podlodową można łowić od momentu wystąpienia pokrywy lodowej do maksymalnie 31 marca. Na jeziorach są wyznaczane specjalne stanowiska do wędkarstwa podlodowego.

Jakie ryby są pod ochroną?

Od 1 grudnia do ostatniego lutego obowiązuje okres ochronny na miętusa. Od 1 października do 31 grudnia wyznaczono okres ochronny dla siei, a od 1 stycznia do 31 maja dla sandacza. Suma nie wolno łowić od 1 listopada do 30 czerwca, szczupaka od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Przygotuj się do połowów

Dobra przynęta to dopiero początek udanych połowów. Bardzo ważne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Na Mazurach z powodzeniem można znaleźć oferty przewodników wędkarstwa podlodowego, z których warto korzystać.

Bardzo ważny jest także odpowiedni ubiór, który zapewni komfort na wyprawie. Wędkarze muszą ubierać się na „cebulkę”. Zalecana jest ciepły bielizna, kilka par skarpet z frotte lub polaru oraz ocieplane spodnie z kieszeniami, flanelowa koszula i sweter lub bluza polarowa. Konieczna jest również nieprzemakalna kurtka z kapturem oraz ciepłe rękawice. Buty na wyprawę powinny być wodoodporne. Filcowa wkładka pomoże odizolować stopę od lodu.
Kolejnym elementem jest wygodne siedzisko. Warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą oraz przenośny ogrzewacz na benzynę (kieszonkowy).

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
see on map
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.

 

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close