Marina Nawigator, Jora Wielka
Zimowe spacery na Mazurach
  1. Home
  2. Winter walks in Mazury

Winter walks in Mazury

Arrival date
Date of departure

Zimowe spacery na Mazurach

20 May 2019

Przykryte śniegowym puchem Mazury to idealne miejsce dla osób, które marzą o pieszych wędrówkach po malowniczych okolicach. Skute lodem tafle jezior skrytych w gęstych lasach, otoczone ogromnymi połaciami łąk i pól oraz poprzecinane rzeczkami tworzą krajobraz, którego nie sposób pomylić z żadnym innym zakątkiem Polski. W lasach wyznaczono szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, które z powodzeniem można przemierzać także zimą. Co ważne, poza sezonem Mazury są o wiele mniej zatłoczone niż w lecie, a pejzaże nabierają nieco surowego charakteru, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom przyrody.

Spacery wokół jeziora Śniardwy

Wielu zimowych turystów przyciągają okolice jeziora Śniardwy. Po sezonie znikają żaglówki, liczne kajaki, łodzie wycieczkowe i tłumy gromadzące się przy brzegach, a akwen o powierzchni przekraczającej 113 km2 pokrywa gruba tafla lodu. Czarter jachtów na Mazurach przestaje być wtedy główną atrakcją. Region tego największego morenowego jeziora w Polsce stanowi idealne miejsce na zimowe spacery. Doskonałą bazą wypadową będzie Giżycko. Z miasta warto zaplanować wędrówkę w kierunku słynnego mostu obrotowego. W Gołdapi otwierany jest wyciąg narciarski, dlatego spacer można połączyć z białym szaleństwem na naturalnym stoku.

Kolejnym punktem wycieczki może być Mrągowo – zwiedzanie możemy tutaj połączyć z szusowaniem na stokach Góry 4 Wiatrów. Z góry i tras narciarskich rozciągają się przepiękne widoki na mazurskie lasy i jeziora.

Spacery wzdłuż brzegów jezior

Mazury to kraina ponad 2 800 jezior i jeziorek połączonych rzeczkami, otoczonych ogromnymi połaciami gęstych lasów, łąkami i polami. Taki krajobraz stanowi doskonałe miejsce dla miłośników zimowych spacerów. Skute lodem jeziora prezentują się bardzo okazale i często wprost nie można od nich oderwać wzroku. Nie jest tajemnicą, że woda ucisza i koi nerwy, dlatego brzegi jezior to doskonałe miejsce do długich spacerów. Tak spędzone ferie lub zimowy urlop pozwolą pokonać zmęczenie i stres, wypocząć i nabrać energii do podejmowania codziennych wyzwań.

Dla wielu osób doskonałą formą wypoczynku są także wieczorne spacery. Mazurskie niebo pełne gwiazd w niczym nie przypomina wędrówek chodnikami zatłoczonych miast.

Okoliczne wioski w zimie świecą pustkami, a w lasach organizowane są tzw. „bezkrwawe łowy” – wędrówki polegające na śledzeniu śladów dzikich zwierząt pozostawionych w śniegu na leśnych ścieżkach.

Spacer po zimowych Mikołajkach

Mikołajki kojarzą Ci się z zatłoczonym portem pełnym żaglówek, ściskiem i tłumami w miejscowych restauracjach czy smażalniach ryb? Gdy odwiedzisz stolicę Mazur zimą, przekonasz się, że miejscowość ta po sezonie nabiera zupełnie innego charakteru. Na spacer doskonale sprawdzi się trasa wiodąca wzdłuż rzeki. Cisza i spokój, niezatłoczone restauracje i niewielu turystów wokół powinny przypaść do gustu osobom, które cenią sobie bardziej kameralne klimaty.

Ścieżki przyrodnicze

Miłośnicy przyrody mogą wybrać na spacer jedną z licznych ścieżek przyrodniczych, z których słyną Mazury.

Ciekawą trasą są m.in. ścieżki:

  • Mendryny – leśna ścieżka niedaleko Olsztyna i jeziora Kośno (długość 3,5 km), która jest doskonale oznakowana tablicami informacyjnymi. Jest to rezerwat przyrody, porosły starymi borami sosnowymi. Ścieżka ma kształt pętli – trasa rozpoczyna się i kończy przy leśniczówce,
  • Ścieżka przyrodnicza Krutyń-Zgoń – ścieżka o długości około 8 km, która wiedzie od siedziby Mazurskiego Parku Krajobrazowego do miejscowości Zgon z zabytkowymi mazurskimi chałupami,
  • Szlak pieszy im. Karola Małłka – jedna z najbardziej malowniczych ścieżek przyrodniczych Mazur. Wiedzie od Krutynia przez Rezerwat Królewska Sosna i kończy się przy leśniczówce Pranie (Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). Ścieżka pozwala zobaczyć Puszczę Piską (Wielką Knieję), śródleśne jeziorka i liczne pomniki przyrody.

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
see on map
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.

 

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close