Marina Nawigator, Jora Wielka
Historia alfabetu Morse’a
  1. Home
  2. Historia alfabetu Morse’a

Historia alfabetu Morse’a

Arrival date
Date of departure

Historia alfabetu Morse’a

07 February 2020

Umiejętność posługiwania się alfabetem Morse’a należy do tych, które nierozerwalnie wiążą się z żeglowaniem. Jest nie tylko podyktowana tradycją, ale również może być pomocna w obecnym życiu. Służy między innymi do wydawania krótkich ostrzeżeń czy – co najważniejsze – próśb o pomoc. Znajomość sygnału S.O.S. powinna być wymagana od każdego, nie tylko od żeglarzy.

Kiedy powstał alfabet Morse’a

Już niemal dwieście lat temu, 24 maja 1844 roku, Samuel Morse po raz pierwszy w historii wysłał wiadomość skonstruowanym przez siebie telegrafem elektrycznym. Było to prawdziwie rewolucyjne doświadczenie, które pozwoliło mu na przekaz informacji z Waszyngtonu do Baltimore w czasie znacznie krótszym, niż tradycyjna droga pocztowa.

Kim był Samuel Morse

Samuel Morse był amerykańskim malarzem, konstruktorem i wynalazcą, urodzonym w 1791 roku. Ukończył studia na uniwersytecie w Yale, gdzie uczęszczał na wykłady z elektryczności. Sam opatentował telegrafię bezprzewodową i wynalazł telegraf, zapisując się tym samym w historii komunikacji. On także opracował specjalny system znaków, które wkrótce został nazwany alfabetem Morse’a.

Jak wyglada alfabet Morse’a

Jak wielokrotnie przedstawialiśmy na naszym profilu na Facebooku’u, alfabet Morse’a składa się z trzech rodzajów znaków: braku sygnału, krótkiego sygnału (kropki) i długiego sygnału (kreski). Ich kombinacja odpowiada każdemu znakowi alfabetu łacińskiego, a także cyfrom i znakom specjalnym. To tak zwany „szybki” alfabet, pozwalający w skrótowy sposób przekazać informacje. Posługując się alfabetem Morse’a należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Jedna kreska powinna trwać tyle, co dwie kropki.
  • Odstęp pomiędzy elementami znaku powinien trwać jedną kropkę. 
  • Odstęp pomiędzy poszczególnymi znakami powinien trwać trzy kropki.
  • Odstęp pomiędzy grupami znaków (słowami) to trzy kreski.

Jak wykorzystuje go dziś?

W chwili obecnej telegraf już nie jest wykorzystywany, gdyż Internet i telefonia komórkowa z powodzeniem go zastąpiły. Alfabet Morse’a wciąż jednak jest używany w różnych sytuacjach, gdyż pozwala w prosty, czytelny sposób przekazywać informacje, również za pomocą zaimprowizowanych środków. Mogą to być dźwięki, sygnały świetlne, impulsy elektryczne lub po prostu zapis kropek i kresek.

Najczęściej wykorzystywany jest przez radioamatorów, pilotów, kontrolerów lotów i marynarzy (muszą przynajmniej być z nim obeznani, nawet, jeśli na co dzień się nim nie posługują lub robią to rzadko). Dlatego właśnie i my staramy się go przybliżyć pasjonatom żeglarstwa.

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
see on map
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.

 

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close