Marina Nawigator, Jora Wielka
Historia alfabetu Morse’a
  1. Strona główna
  2. O nas
  3. Blog
  4. Historia alfabetu Morse’a

Blog

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Historia alfabetu Morse’a

07 lutego 2020

Umiejętność posługiwania się alfabetem Morse’a należy do tych, które nierozerwalnie wiążą się z żeglowaniem. Jest nie tylko podyktowana tradycją, ale również może być pomocna w obecnym życiu. Służy między innymi do wydawania krótkich ostrzeżeń czy – co najważniejsze – próśb o pomoc. Znajomość sygnału S.O.S. powinna być wymagana od każdego, nie tylko od żeglarzy.

Kiedy powstał alfabet Morse’a

Już niemal dwieście lat temu, 24 maja 1844 roku, Samuel Morse po raz pierwszy w historii wysłał wiadomość skonstruowanym przez siebie telegrafem elektrycznym. Było to prawdziwie rewolucyjne doświadczenie, które pozwoliło mu na przekaz informacji z Waszyngtonu do Baltimore w czasie znacznie krótszym, niż tradycyjna droga pocztowa.

Kim był Samuel Morse

Samuel Morse był amerykańskim malarzem, konstruktorem i wynalazcą, urodzonym w 1791 roku. Ukończył studia na uniwersytecie w Yale, gdzie uczęszczał na wykłady z elektryczności. Sam opatentował telegrafię bezprzewodową i wynalazł telegraf, zapisując się tym samym w historii komunikacji. On także opracował specjalny system znaków, które wkrótce został nazwany alfabetem Morse’a.

Jak wyglada alfabet Morse’a

Jak wielokrotnie przedstawialiśmy na naszym profilu na Facebooku’u, alfabet Morse’a składa się z trzech rodzajów znaków: braku sygnału, krótkiego sygnału (kropki) i długiego sygnału (kreski). Ich kombinacja odpowiada każdemu znakowi alfabetu łacińskiego, a także cyfrom i znakom specjalnym. To tak zwany „szybki” alfabet, pozwalający w skrótowy sposób przekazać informacje. Posługując się alfabetem Morse’a należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Jedna kreska powinna trwać tyle, co dwie kropki.
  • Odstęp pomiędzy elementami znaku powinien trwać jedną kropkę. 
  • Odstęp pomiędzy poszczególnymi znakami powinien trwać trzy kropki.
  • Odstęp pomiędzy grupami znaków (słowami) to trzy kreski.

Jak wykorzystuje go dziś?

W chwili obecnej telegraf już nie jest wykorzystywany, gdyż Internet i telefonia komórkowa z powodzeniem go zastąpiły. Alfabet Morse’a wciąż jednak jest używany w różnych sytuacjach, gdyż pozwala w prosty, czytelny sposób przekazywać informacje, również za pomocą zaimprowizowanych środków. Mogą to być dźwięki, sygnały świetlne, impulsy elektryczne lub po prostu zapis kropek i kresek.

Najczęściej wykorzystywany jest przez radioamatorów, pilotów, kontrolerów lotów i marynarzy (muszą przynajmniej być z nim obeznani, nawet, jeśli na co dzień się nim nie posługują lub robią to rzadko). Dlatego właśnie i my staramy się go przybliżyć pasjonatom żeglarstwa.

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij