Marina Nawigator, Jora Wielka
Patent Żeglarza Jachtowego. Jak się do tego zabrać?
  1. Strona główna
  2. O nas
  3. Blog
  4. Patent Żeglarza Jachtowego. Jak się do tego zabrać?

Blog

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Patent Żeglarza Jachtowego. Jak się do tego zabrać?

23 maja 2019

Łatwo jest złapać żeglarskiego bakcyla. Nieco trudniej spełnić marzenia i zdobyć patent żeglarza jachtowego. Do jego otrzymania potrzebna jest chęć, nieco doświadczenia i pewna wiedza teoretyczna, która została częściowo zawarta w tym artykule.

Patent żeglarza – dlaczego trzeba go mieć?

Zgodnie z przepisami patent żeglarza jachtowego jest wymagany do pływania jachtem żaglowym, którego kadłub ma więcej niż 7,5 metra albo jachtem motorowym, w którym moc silnika wynosi powyżej 10 kW (13,60 km). Tak więc w praktyce żeglowanie na Mazurach na pokładzie większych jednostek wymaga posiadania odpowiednich uprawnień.

​Jakie wymagania trzeba spełnić?

Każdy może uzyskać patent żeglarza jachtowego – niezależnie od swojego wieku czy posiadanego doświadczenia. Wystarczy wybrać się na kurs. Szkolenia organizowane są w trybie standardowym, który wynosi dwa tygodnie lub intensywnym – ten trwa tydzień. W ramach zajęć nauczana jest zarówno teoria, jak i praktyka. Co więcej, szkolenie nie jest dłużej obowiązkowe – jeśli umiemy żeglować, bo nauczył nas tego ktoś z rodziny, to możemy od razu zapisać się na egzamin.

Jak wygląda egzamin?

Kursy i egzaminy są przeprowadzane w całej Polsce od wiosny do jesieni. Za egzamin i wydanie patentu odpowiadają organizatorzy kursu. Jeśli chcemy zdawać na własną rękę, wówczas musimy poinformować o tym Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. W ramach tej pierwszej zdający musi odpowiedzieć na 75 pytań. Pomylić można się maksymalnie dziesięć razy. Zagadnienia na teście dotyczą takich dziedzin jak budowa jachtu, przepisy żeglarskie, meteorologia, ratownictwo czy teoria żeglowania. Egzamin praktyczny polega na wykonywaniu manewrów – podstawowych (sztag, zwrot przez rufę itd.) oraz dodatkowych (stawanie w dryf, stawanie na kotwicy i zejście z kotwicy).

​Hierarchia patentów

Poszczególne stopnie żeglarskie to: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Uprawnienia motorowodne kształtują się w następującej hierarchii: sternik motorowodny, motorowodny sternik morski i kapitan motorowodny.

​Możliwości po zdobyciu patentu

Patent żeglarski sprawia, że czarter jachtów na Mazurach staje się dla nas bardziej dostępny. Możemy wybierać takie modele jak Cobra 33Twister 950 czy bardziej luksusowy Tes 32 Dreamer Prestiż.

Jora Wielka 55
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij