Marina Nawigator, Jora Wielka
Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją
  1. Strona główna
  2. O nas
  3. Blog
  4. Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją

Blog

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Szanty – mazurski folklor z bogatą tradycją

02 marca 2020

Będąc na Mazurach oraz interesując się żeglarstwem, nie sposób nie poznać chociaż kilku szant. Te żeglarskie piosenki są tu wręcz wszechobecne: można nauczyć się ich zarówno od innych miłośników sportu wodnego, jak również podczas biesiad w tawernach czy w czasie koncertów.

Historia szant

Historia piosenek, śpiewanych przy wiosłach i żaglach, sięga pewnie pierwszych łodzi, na których ludzie wspólnie podróżowali i pracowali. Jednak za początki „prawdziwych” szant uważa się XV lub XVI wiek, kiedy statków zaczęło przybywać. Rozkwit żeglugi w XVII wieku to także prawdziwym boom na szanty na świecie. W Polsce, choć bez wątpienia były znane wcześniej, moda na nie pojawiła się dopiero w latach 80. XX wieku.

Historia szant nierozerwalnie wiąże się z żeglarstwem oraz mozolną, ciężką pracą marynarzy na statkach. Aby wspólnie wykonywane przez nich czynności miały odpowiedni rytm i szybkość, śpiewali oni pieśni, nadające odpowiedniego taktu każdemu manewrowi. Istniała nawet posada szantymena, czyli tego spośród żeglarzy, który narzucał innym piosenkę, koordynując ich pracę. Był jedną z najbardziej cenionych osób na pokładzie, gdyż to on musiał znać każdą pracę, jej odpowiednie tempo i potrafić zachęcić ludzi do pracy. Ze względu właśnie na ten niezwykły charakter pieśni, dopasowanych do poszczególnych czynności, wyróżnić możemy na przykład szanty kabestanowe, pompowe czy refowe.

Szanty dzisiaj

W ciągu wielu wieków historii, podczas gdy praca marynarzy powoli się zmieniała i była upraszczana, szanty z obowiązkowego repertuaru na pokładzie przerodziły się w piosenki o typowo marynistycznym charakterze. Taka ewolucja zauważalna jest szczególnie w Polsce, gdzie podboje morskie nigdy nie zaistniały, a tradycja nie była zbyt bogata. Kiedy więc w drugiej połowie XX wieku nastąpił rozkwit szant, objęły one wszystkie piosenki, związane z żeglugą, czy to morską, czy lądową, służące nie tyle pracy, co przede wszystkim rozrywce. Ten wyjątkowy folklor, wynikający z wielowiekowej, światowej tradycji, przetrwał do dziś. Miłośnicy żeglugi wręcz uwielbiają śpiewać przy ognisku i gitarze, w czasie postoju między kolejnymi rejsami, ale także w tawernie przy piwie czy podczas rokrocznych festiwali. A tych w Polsce nie brakuje i to nie tylko na Mazurach. A my zapraszamy na wspólne, wiosenne i letnie śpiewanie w Marinie Nawigator!

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij