Marina Nawigator, Jora Wielka
Tradycje bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach
  1. Strona główna
  2. O nas
  3. Blog
  4. Tradycje bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach

Blog

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Tradycje bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach

23 maja 2019

Boże Narodzenie to czas w Polsce wyjątkowy. Zjazd rodzinny, wigilijny stół z tradycyjnymi potrawami, wolne miejsce dla niespodziewanego przybysza, prezenty pod choinką, wspólne śpiewanie kolęd, pasterka o północy, kolędnicy chodzący z szopką, wystawianie jasełek. Nie ma chyba Polaka, który by nie znał tych wszystkich tradycji, większości z nas są one bardzo drogie.

Najstarsza polska kolęda pochodzi z początku XV wieku; jedną z najstarszych jest śpiewana dotąd „Anioł pasterzom mówił”. Pisali kolędy poeci Franciszek Karpiński i Teofil Lenartowicz. Najsłynniejszą, tłumaczoną na ponad trzysta języków, jest „Cicha noc”, tak trafnie określająca atmosferę Bożego Narodzenia. W przyszłym roku minie od jej powstania w austriackich Alpach już dwieście lat. Śpiewnik kolęd wzbogacają współczesne pastorałki, w świecki sposób nawiązujące do bożonarodzeniowej tematyki, a takie międzynarodowe przeboje, jak „White Christmas” czy „Jingle Bells”, magię świąt przenoszą dziś nawet do centrów handlowych na całym świecie.

Boże Narodzenie na Mazurach

Boże Narodzenie na Mazurach ma także swą niepowtarzalną atmosferę, ale Święta na Mazurach miały niegdyś swój własny kształt. Tradycyjnie przygotowania do nich rozpoczynały się już podczas adwentu: adwentowy świerkowy wieniec zawieszano u sufitu, dodając na nim co tydzień kolejną świeczkę. Zamiast pasterki odbywała się poranna jutrznia z jasełkami, a zamiast choinki w kątach izby ustawiano snopy. Opłatkiem zaczęto się dzielić dopiero po wojnie. Prezenty dzieciom przynosił nieco inny Mikołaj: Nikolus na Mazurach i Szemel na Warmii. Podczas wieczerzy wigilijnej obok ryb na stół trafiała… gęsina. Dopiero później bardzo pilnowano, by do żadnego wigilijnego dania nie dostało się masło czy mleko, bo to już łamało obowiązujący ścisły post. Jeszcze dzisiaj tego wyjątkowego wieczoru na stole mogą pojawić się kisiel z owsa, postne racuchy na wodzie i oleju, kasza pęczak z makiem, fasola z miodem i rozmarynem czy gołąbki z kiszonych liści kapusty z nadzieniem z ryżu.

Niezależnie od tych tradycji warto spędzić Boże Narodzenie na Mazurach, gdzie nie zabraknie żywych, rosnących w lesie choinek, a w jeziorach ryb na wigilijny stół. Nocleg Mazury na ten czas oferują w każdym standardzie, a ten najwyższej klasy wynajem apartamentów Mazury możliwy jest w Marina Nawigatorze w Mikołajkach. Po udanych Świętach sylwester na Mazurach można spędzić w tych samych luksusowych warunkach w tym samym miejscu.

obraz – źródło: http://mwmskansen.pl/

Jora Wielka 52
11-730 Jora Wielka, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij